SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası Google Arama Sonuçlarında Yükselme Sağlar Mı?

SSL Sertifikasının SEO’ya etkisi ve Google arama sonuçlarında sitenizin sıralamasına katkısı konusunu araştırma örneği ve istatistiklerle inceliyoruz.

Özellikle Google Chrome güncellemesinden sonra SSL Sertifikasının Google sıralamasına etkisi nedir? SEO çalışmalarında en önemli sorulardan biri haline geldi. Bu konuya değinmeden önce SSL Sertifikasının ne olduğu ve ne işe yaradığından kısaca bahsetmek faydalı olacaktır.


SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

E-ticaret işlemleri, web tabanlı e-posta ve güvenli iletişim ihtiyacı gerektiren tüm uygulamalar için tercih edilen bir şifreleme çözümüdür. SSL Sertifikaları iki nokta arasında gerçekleşen iletişimi şifreli bir kanal üzerinden yapılarak bilgilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Bu noktada SSL Sertifikaları işlem güvenliği üzerine çeşitli garantiler sunmaktadır. Bu garanti tutarları SSL Sertifikasının türüne göre ortalama 10.000$ ile 1.750.000$ arasında değişmektedir.

SSL Sertifikası bulunan web sitelerinin web tarayıcıları tarafından güvenli olarak işaretlenmesi, kullanıcıların sitenize ve servislerinize güven duymalarına katkı sağlamaktadır.

SSL Sertifikası Türleri Nelerdir?

SSL Sertifikalarını alttaki gibi sınıflandırabiliriz;

  • DV SSL (Domain Validation): Anında kurulum ve belge gerektirmeyen yapısı ile en çok kullanılan sertifikalardır. Sadece domain bazlı doğrulama yapılan bu SSL sertifikaları kullanıcılarına 10.000$ ile 50.000$ arasında değişen oranlarda güvenlik garantisi vermektedir.

Bu SSL sertifikaları yıllık 9,99$ ‘dan başlayan fiyatlarla satılmaktadır. İncelemek için tıklayınız.

  • OV SSL (Organization Validation): Bu SSL sertifikası, satın almak isteyen kurumun resmi belgeleri ile doğrulanır. Kurum doğrulamalı SSL sertifikalarında garanti tutarları 1.750.000$ seviyelerine kadar çıkmaktadır. İncelemek için tıklayınız.
  • EV SSL (Extended Validation): EV SSL sertifikaları, üstte bahsetmiş olduğum SSL tiplerinin tüm özelliklerini içinde barındırmakla birlikte tarayıcıda yeşil bir bar içerisinde kurum adını da kullanıcılara gösterir. Bu sertifika görünüş itibariyle de markanıza ve kurumunuza prestij katar.
  • Wilcard SSL: Bu SSL sertifikası sadece ana domaini değil, altındaki yer alan tüm subdomainleri de şifreler. Herhangi bir subdomain limiti olmaksızın tümüne *.alanadiniz.com şeklinde kurulum yapılır.

SSL Sertifikası Google Arama Sonuçlarında Yükselme Sağlar Mı?

Google’ın, Chrome 56 güncellemesi ile birlikte SSL sertifikası olmayan web sitelerini “Güvensiz” olarak işaretleyeceğini açıklaması ise neredeyse her türlü içeriğe sahip web sitesini harekete geçirdi. Bu güncelleme sonrasında SSL Sertifikası sahibi sitelerin Google arama sonuçlarında, diğer web sitelerine göre bir adım önce olacağı gerçeği ve Google’ın da bu sitelere öncelik tanıyacağını açıklaması SSL Sertifikası kullanımında hızlı bir artışa yol açtı.

Bu konuda Searchmetrics‘in yaptığı araştırma çalışması sonucunda da SSL Sertifikası olan web sitelerinin arama sonuçlarında daha avantajlı olduğu ve daha üst sıralarda listelendiği sonucu ortaya çıkmıştı.

 

Üstteki grafikte yer alan analiz, Ağustos 2012’den Mart 2015’e kadar sürekli olarak gözlemlenen 30.000 anahtar kelimenin URL sıralamalarını temel almaktadır. Kırmızı çizgi ise Google’ın HTTPS linklere öncelik tanıyacağını açıkladığı zaman dilimini (Ağustos 2014) ayırt etmektedir.

Gerçekleştirilen bu analizde test yapılan alan adlarından biri de apple.com olarak dikkat çekiyor. apple.com/iphone adresi üzerinde yapılan analizler sonucunda iphone kelimesinin 2015 yılı ilk 3 ayındaki SEO görünürlüğü etkisinin %5‘inde SSL Sertifikasının etkili olduğu gözlemlenmekte. Aynı artış oranının store.sony.com için de geçerli olduğumu belirtmek isterim.

Sonuç:

SSL sertifikaları tabii ki herkes için Google’de daha fazla bir görünürlük artışını garanti edemez, ancak kullanıcılarda güven sağlar. Özellikle tarayıcı adres çubuğundaki yeşil anahtar ikonu, ilgili web sitesinde şifreleme olduğunu vurgula. Bu güven artışının bir diğer etkisi de, hemen çıkma oranının düşüşü olabilirken, dönüşüm oranlarını da arttırabilir. Dolayısıyla kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa, Google sıralamasındaki etkiler o kadar olumlu olur.

Bugün siz de bir SSL Sertifikası satın alarak, web sitenize prestij ve ziyaretçilerinize güven sağlayın.

Alıntı: Natro Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir